Lék na stres – Jak jsme si hráli s krevním tlakem

Klid a víra

Dnes už to většina z nás možná ví, ale ještě v 60. letech bylo kacířské, aby lékař poukázal na spojitost mezi stresem a nemocí. Dokonce ani takové potíže jako hypertenzi – vysoký krevní tlak, si nikdo nespojoval se stresem, i když slovo tenze je součástí diagnózy. Lékaři věděli, že někteří pacienti mají sklony k vyššímu tlaku jen proto, že přišli do ordinace – říkali tomu „hypertenze z bílých plášťů“. Ale nikdo to nerozmyslel do všech důsledků, aby řekl, že návštěva lékaře může vyvolávat úzkost a že tenhle stres má za následek nárůst krevního tlaku, který hned zase klesne, jakmile se pacient vrátí domů a uvolní se.

Klasická medicína – lékař

Před 10 lety jsem vedl experimentální projekt Elementa v Uherském Hradišti, zaměřený na výzkum procesu uzdravování se z autoimunitních nemocí jako je alergie, astma nebo atopický ekzém. Z legrace jsme v čekárně před recepcí uskutečnili zajímavý pokus. Zúčastnilo se ho asi 5 zaměstnankyň z provozu regeneračních technologií. Tenkrát se mě paní Hubáčková zeptala, jaký mám tlak? Odpověděl jsem jí: „Takový jaký právě teď chci mít!“ A věřím, že i Vy to máte stejně. Chcete si to vyzkoušet? Odpověděla: “To by byl zázrak. Tomu nevěřím, že to jde, protože můj je skoro furt vyšší a dělá mi to starosti.”

Řekl jsem jí: “Nejdříve u vás vytvoříme tlak vysoký, potom nízký a nakonec takový, jaký budete chtít.” Paní Hubáčková měla kolem 50-ky a byla velmi citlivá žena. Využil jsem toho a zeptal se jí, z čeho má největší strach. Pověděla, no třeba, když půjdu příští týden k doktorovi. Mám strach z toho, že od něj slyším nějaký katastrofický scénář. Dobře, řekl jsem. Zavřete si prosím oči a představte si tuto situaci, že po návštěvě lékaře musíte do nemocnice, protože se mu nelíbí výsledky vyšetření. Po chvíli se začala třást. Změřili jsme na přístroji v tomto okamžiku tlak. Vyletěl na 180/110. Ve druhé fázi jsem odpověděl celý příběh z nemocnice, kde zjistili, že všechno je v naprostém pořádku a výsledky má jako dvacetileté děvče. Všichni přihlížející byli fascinováni prožitkem. Pozorovali, jak se jí krásně prokrvila tvář a zčervenala, začala volně dýchat a celá se uvolnila. Povídám: „Spíte a zdá se vám sen o tom, jak ležíte na pláži u moře, svítí na vás příjemné sluníčko. Slyšíte šumění moře…” Asi po 2 minutách byl tlak 110/70.

A teď mi řekněte, co děláte nejraději. Ano, právě teď to děláte a všichni vás chválí, jak jste úžasná, jak vám to jde. To je neuvěřitelné… Naměřený tlak 118/78. A takový tlak si tímto způsobem sama, bez mojí pomoci můžete sama modelovat, kdykoliv budete chtít, řekl jsem na závěr. Pomůže vám to také k tomu, že budete mít dostatek DHEA – hormonu mládí, serotoninu i dopaminu tak akorát, aby vás život bavil. Namísto stresového kortizolu, při kterém rychleji stárneme, jsme unavení a nemocní pokud je ho dlouhodobě příliš.

Stres

Na našem kurzu o epigenetice vás seznámím s tím, jak můžeme „zapínat a vypínat“ naše geny, způsobující revmatoidní artritidu, astma nebo třeba Bechtěrevovu chorobu. Epigenetika dneška je opravdu mocná! Otázka, kterou si musíme položit, zní: “Co všechno je možné a co všechno si chceme dovolit, abychom byli …?”

Buďte zdraví!

Radim Grebeníček 

Radim Grebeníček
Radim Grebeníček

Zakladatel a tvůrce vzdělávacích projektů Umění uzdravovat, kde své studenty vzdělává i trénuje staré i evolučně nové dovednosti, jako jsou hypnotické techniky nebo kontemplace. Čerpá z nejnovějších poznatků v biologii, psychologii, neurovědách, epigenetice, subatomární fyzice a dalších oborech, a celkově multioborovém vzdělávání.

Radim Grebeníček
Zakladatel a tvůrce vzdělávacích projektů Umění uzdravovat, kde své studenty vzdělává i trénuje staré i evolučně nové dovednosti, jako jsou hypnotické techniky nebo kontemplace. Čerpá z nejnovějších poznatků v biologii, psychologii, neurovědách, epigenetice, subatomární fyzice a dalších oborech, a celkově multioborovém vzdělávání.

Napište nám

Kontakt

Chcete se nás na něco zeptat? Zanechte nám prosím zprávu s kontaktem na vás, jakmile to bude možné, ozveme se vám. 

Jméno*
Příjmení*
Telefon (nutno zadat předvolbu)*
E-mail*
Zpráva*

Stáhněte si zdarma e-book:

Jak jsem se zbavil
alergie i astma

Chcete se zbavit autoimunitních nemocí?

Alergie, astma i atopického ekzému? 

Bolesti, revmatoidní artritidy i únavy?